Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Căsuța numerelor-Adunarea cu trecere peste ordin, 0-20

Căsuța numerelor
Adunarea cu trecere peste ordin

    De câteva zile exersăm adunarea cu trecere peste ordin. Am exersat cu rigletele, cu material concret, cu desene, cu jocuri. Au înțeles aproape toți cum e cu formarea zecii, cum aflăm rezultatul.
   Am construit CĂSUȚA NUMERELOR pentru a continua consolidarea adunării. Copiii au găsit numerele care locuiesc în căsuță. O parte dintre ei au știut direct, ceilalți s-au ajutat de bețișoare.

Căsuța se construiește ușor:
Materiale: 2 cartoane tari (ambalaje tăiate), 2 coli colorate A3 sau 4 A4, 2 pahare de plastic, scoch dubluadeziv, lipici, post-ituri adezive.

 Construim căsuța din carton, lipim colile colorate, o ușă cu semnul plus.
Ferestrele vor fi cele 2 pahare pe care le-am lipit cu scoch dubluadeziv. 


Pe post-ituri am scris numerele de la 2 la 9 și de la 11 la 18 (ar fi fost mai potrivite post-ituri dreptunghiulare, dar eu am avut doar frunze).  Copiii vor fi încântați să găsească numerele potrivite fiecărei căsuțe.

În același timp am completat și fișele cu căsuțe:
 Descarcă fișa de aici.
Apoi le-am decupat și le-am lipit în caiet. 

Dacă aveți și alte idei despre consolidarea adunării cu trecere peste ordin, mi-ar plăcea să le aflu,lăsați un mesaj. 
Un share e binevenit oricând. Mulțumesc!

Spor și multă inspirație!
             Ilona

 

Comentarii