Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Să numărăm zilele până la Crăciun


Un Moș Crăciun simpatic cu ajutorul căruia vom număra zilele pănă la Crăciun. Căciula lui este împărțită în 25 de casete. Vom colora câte o casetă în fiecare zi. Imaginea moșului este pe 2 coli A4. Se decupează și se lipesc cele 2 părți. 

Dacă vă place Moșul nostru, puteți descărca imaginile de aici: 

Numărare crescătoare


Numărare descrescătoare


Mult succes!
Ilona

 

Comentarii