Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Formarea și rotunjirea numerelor 0-100 - joc de iarnă

 


      Un joc de iarnă pentru exersarea formării și rotunjirii numerelor până la 100. 
Copiii pot fi împărțiți în echipe. Fiecare echipă primește o coală cu jumătăți de bulgări, trebuie să decupeze, să asambleze bulgării din jumătățile corecte, să lipească.

      Pe tablă se pun capetele omuleților. După lipire, se rotunjesc numerele formate și se atașează bulgării la omulețul potrivit numărului de pe căciuliță.


Descarcă jocul de AICI

 Sau un joc doar de rotunjire- pe bulgări sunt scrise numerele și elevii trebuie doar să le atașeze la rotunjirea corectă.

Descarcă jocul de AICI
Mult succes!
Ilona
Comentarii