SCOALA ALTFEL ...iarna

SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Formarea și rotunjirea numerelor 0-100 - joc de iarnă

Un joc de iarnă pentru exersarea formării și rotunjirii numerelor până la 100.
Copiii pot fi împărțiți în echipe. Fiecare echipă primește o coală cu jumătăți de bulgări, trebuie să decupeze, să asambleze bulgării din jumătățile corecte, să lipească.

Pe tablă se pun capetele omuleților. După lipire, se rotunjesc numerele formate și se atașează bulgării la omulețul potrivit numărului de pe căciuliță.

Descarcă jocul de AICI

Sau un joc doar de rotunjire- pe bulgări sunt scrise numerele și elevii trebuie doar să le atașeze la rotunjirea corectă.

Descarcă jocul de AICI
Mult succes!