Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Litera C - Castelul cuvintelor

 

Activitate pentru depistarea poziției sunetului ”C”

Am gândit activitatea pentru lucru în echipă. Fiecare echipă primește:
😊 figurile pentru construirea celor 3 castele: Castelul cuvintelor ce încep cu sunetul ”C”, Castelul cuvintelor care au sunetul ”C” în interior și Castelul cuvintelor care se termină cu sunetul ”C”. 
😊3 coli/cartoane-suportul pentru lipirea castelelor
😊un model de blazon

Pasul 1: Se decupează toate figurile; Se desemnează un elev care să deseneze blazonul echipei;
Pasul 2: Se împart figurile în 3 grupe, în funcție de poziția sunetului ”C”;
Pasul 3: Se construiește castelul;
Pasul 4: Se lipesc formele;
Pasul 4: Afișarea rezultatelor;
Pasul 5: Turul galeriei.Puteți descărca materialele de aici.

Spor și succes!
     IlonaComentarii

Trimiteți un comentariu