Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera C - Castelul cuvintelor

 

Activitate pentru depistarea poziției sunetului ”C”

Am gândit activitatea pentru lucru în echipă. Fiecare echipă primește:
😊 figurile pentru construirea celor 3 castele: Castelul cuvintelor ce încep cu sunetul ”C”, Castelul cuvintelor care au sunetul ”C” în interior și Castelul cuvintelor care se termină cu sunetul ”C”. 
😊3 coli/cartoane-suportul pentru lipirea castelelor
😊un model de blazon

Pasul 1: Se decupează toate figurile; Se desemnează un elev care să deseneze blazonul echipei;
Pasul 2: Se împart figurile în 3 grupe, în funcție de poziția sunetului ”C”;
Pasul 3: Se construiește castelul;
Pasul 4: Se lipesc formele;
Pasul 4: Afișarea rezultatelor;
Pasul 5: Turul galeriei.Puteți descărca materialele de aici.

Spor și succes!
     IlonaComentarii