Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera C - Castelul cuvintelor

 

Activitate pentru depistarea poziției sunetului ”C”

Am gândit activitatea pentru lucru în echipă. Fiecare echipă primește:
😊 figurile pentru construirea celor 3 castele: Castelul cuvintelor ce încep cu sunetul ”C”, Castelul cuvintelor care au sunetul ”C” în interior și Castelul cuvintelor care se termină cu sunetul ”C”. 
😊3 coli/cartoane-suportul pentru lipirea castelelor
😊un model de blazon

Pasul 1: Se decupează toate figurile; Se desemnează un elev care să deseneze blazonul echipei;
Pasul 2: Se împart figurile în 3 grupe, în funcție de poziția sunetului ”C”;
Pasul 3: Se construiește castelul;
Pasul 4: Se lipesc formele;
Pasul 4: Afișarea rezultatelor;
Pasul 5: Turul galeriei.Puteți descărca materialele de aici.

Spor și succes!
     IlonaComentarii