Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Numărul 6 - idei, materiale

 


Vă propun câteva idei ce se pot folosi pentru compunerea și descompunerea  numerelor:

Floarea isteață - Floarea poate fi deja decupată și elevii compun numărul 6 cu ajutorul frunzelor sau pot ei decupa, compune, asambla și lipi pe un suport/ caiet. Pot lucra individual sau în echipă.


Elefantul isteț - Pe același principiu ca și la floare, cu ajutorul bilelor, copiii pot compune numărul 6.


   Copiilor le place să construiască, vor exersa compunerea și descompunerea cu entuziasm cu ajutorul paharelor, pieselor de la rummy, cuburilor, pieselor lego sau de la domino.

Castel din pahare 

Domino - Schimbați regulile de joc, combinați jumătățile pentru a-l compune pe 6.

Rummy - Alegeți piesele de la 1 la 6, celelalte pot fi folosite pentru formarea mulțimilor, pentru numărare. Copiii trebuie să le sorteze în funcție de culoare, apoi să formeze mulțimi de 6 piese și, cu ajutorul lor, să descompună numărul 6, să scrie descompunerea cu piesele sortate.

Pentru numărat și format mulțimi, se pot folosi cuburi, piese lego, pom-pom sau ce mai aveți la îndemână.Construcții cu piese jenga.
Cărți de joc - Uno și magneți colorați sau lego.

 

Mult succes!
Ilona

Comentarii

Trimiteți un comentariu