Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Numărul 6 - idei, materiale

 


Vă propun câteva idei ce se pot folosi pentru compunerea și descompunerea  numerelor:

Floarea isteață - Floarea poate fi deja decupată și elevii compun numărul 6 cu ajutorul frunzelor sau pot ei decupa, compune, asambla și lipi pe un suport/ caiet. Pot lucra individual sau în echipă.


Elefantul isteț - Pe același principiu ca și la floare, cu ajutorul bilelor, copiii pot compune numărul 6.


   Copiilor le place să construiască, vor exersa compunerea și descompunerea cu entuziasm cu ajutorul paharelor, pieselor de la rummy, cuburilor, pieselor lego sau de la domino.

Castel din pahare 

Domino - Schimbați regulile de joc, combinați jumătățile pentru a-l compune pe 6.

Rummy - Alegeți piesele de la 1 la 6, celelalte pot fi folosite pentru formarea mulțimilor, pentru numărare. Copiii trebuie să le sorteze în funcție de culoare, apoi să formeze mulțimi de 6 piese și, cu ajutorul lor, să descompună numărul 6, să scrie descompunerea cu piesele sortate.

Pentru numărat și format mulțimi, se pot folosi cuburi, piese lego, pom-pom sau ce mai aveți la îndemână.Construcții cu piese jenga.
Cărți de joc - Uno și magneți colorați sau lego.

 

Mult succes!
Ilona

Comentarii

Trimiteți un comentariu