Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera A - Joc ”Proviziile veverițelor”


Joc pentru depistarea sunetului ”a” în cuvinte

Povestea jocului: Veverițele vor să adune alune pentru iarnă, dar fiecare trebuie să adune anumite alune. Copiii trebuie să le ajute să depisteze alunele potrivite și să-și facă provizii.
Veverița 1 - cuvintele ce conțin un a
Veverița 2 - cuvintele ce conțin 2 a
Veverița 3 - cuvintele ce conțin 3 a

Jocul poate fi extins: număr de silbe, sunet inițial, sunet final, schemă grafică.

Mult succes!
    Ilona


 

Comentarii

  1. Buna ziua ! Îmi place tare mult jocul, aveți cumva și pentru litera u?

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu