Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Litera A - Joc ”Proviziile veverițelor”


Joc pentru depistarea sunetului ”a” în cuvinte

Povestea jocului: Veverițele vor să adune alune pentru iarnă, dar fiecare trebuie să adune anumite alune. Copiii trebuie să le ajute să depisteze alunele potrivite și să-și facă provizii.
Veverița 1 - cuvintele ce conțin un a
Veverița 2 - cuvintele ce conțin 2 a
Veverița 3 - cuvintele ce conțin 3 a

Jocul poate fi extins: număr de silbe, sunet inițial, sunet final, schemă grafică.

Mult succes!
    Ilona


 

Comentarii

  1. Buna ziua ! Îmi place tare mult jocul, aveți cumva și pentru litera u?

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu