Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera A - Joc ”Proviziile veverițelor”


Joc pentru depistarea sunetului ”a” în cuvinte

Povestea jocului: Veverițele vor să adune alune pentru iarnă, dar fiecare trebuie să adune anumite alune. Copiii trebuie să le ajute să depisteze alunele potrivite și să-și facă provizii.
Veverița 1 - cuvintele ce conțin un a
Veverița 2 - cuvintele ce conțin 2 a
Veverița 3 - cuvintele ce conțin 3 a

Jocul poate fi extins: număr de silbe, sunet inițial, sunet final, schemă grafică.

Mult succes!
    Ilona


 

Comentarii

  1. Buna ziua ! Îmi place tare mult jocul, aveți cumva și pentru litera u?

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu