Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Tabla împărțirii - joc ”Eu am/Cine are?”

 

Repetăm împărțirea prin joc!

   Jocul conține 25 de cartonașe. Se poate juca cu  24-25 de copii sau mai puțini. Se împart toate cartonașele (mai puțin ultimul). Copilul care are cartonașul cu START  începe.
  Jocul poate fi jucat și individual, se așază cartonașele unul în continuarea celuilalt.
Fiind puține posibilități pentru rezultate, jocul este ciclic. Vă recomand să păstrați dv. ultima carte. 
    Dacă alegeți să jucați cu mai multe sau mai puține cartonașe, nu întrerupeți cercul rezultatelor.


Spor!

Comentarii