Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Tabla împărțirii - joc ”Eu am/Cine are?”

 

Repetăm împărțirea prin joc!

   Jocul conține 25 de cartonașe. Se poate juca cu  24-25 de copii sau mai puțini. Se împart toate cartonașele (mai puțin ultimul). Copilul care are cartonașul cu START  începe.
  Jocul poate fi jucat și individual, se așază cartonașele unul în continuarea celuilalt.
Fiind puține posibilități pentru rezultate, jocul este ciclic. Vă recomand să păstrați dv. ultima carte. 
    Dacă alegeți să jucați cu mai multe sau mai puține cartonașe, nu întrerupeți cercul rezultatelor.


Spor!

Comentarii