Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Să ne întindem la citit - litera î - formare de propoziții


 Inspirată de motto-ul Twinkl ”Să ne întindem la citit”, am încurcat niște cuvinte inscripționate pe tricouri. Copiii vor trebui să le descurce pentru a forma o propoziție, apoi să le ÎNTINDĂ pe sfoara de rufe.

Va fi o activitate în perechi. Găsești materialul aici.

Mult succes!

        IlonaComentarii