Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Înghețata înțeleaptă - litera î - formare de cuvinte

 Un joc cu multe înghețate. O activitate delicioasă și aromată. Căldura nu a venit încă, dar o înghețată nu refuzăm. 😍


Avem înghețată de toate felurile, cu toate aromele: vanilie, fistic, mentă,căpșune, bubble gum, ciocolată. 

Fiecare copil va primi materiale pentru o înghețată.


💙 Trebuie să formeze cuvântul, să lipească, să decupeze și să coloreze cireașa. Pe cireașă va scrie numărul de silabe al cuvântului format.

Puteți descărca de aici.

Mult succes! Să aveți o primăvară cu liniște șă pace!

                  Ilona

Comentarii