SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Adunarea 0-10 - Furnicuța

 Joc matematic - Ajută furnicuța să pună boabele în sacii potriviți.


Ne vom încălzi cu acest joc, la începutul orei despre adunarea în concentrul 0-31, fără trecere peste ordin.
Pe tablă voi desena un mușuroi, iar pe drumul de la furnică la mușuroi voi pune sacii în ordine crescătoare. Copiii vor lua boabe, vor calcula și vor lipi boabele pe sacii corespunzători. Este un joc de antrenament și de încălzire.
Materialul conține 2 seturi de saci. Pentru tablă sunt potriviți cei mai mari. Sacii mici pot fi folosiți pentru un joc pe echipe sau individual.

Descarcă jocul de AICI.

Mult succes!
        Ilona

Comentarii