Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

Adunarea 0-10 - Furnicuța

 Joc matematic - Ajută furnicuța să pună boabele în sacii potriviți.


Ne vom încălzi cu acest joc, la începutul orei despre adunarea în concentrul 0-31, fără trecere peste ordin.
Pe tablă voi desena un mușuroi, iar pe drumul de la furnică la mușuroi voi pune sacii în ordine crescătoare. Copiii vor lua boabe, vor calcula și vor lipi boabele pe sacii corespunzători. Este un joc de antrenament și de încălzire.
Materialul conține 2 seturi de saci. Pentru tablă sunt potriviți cei mai mari. Sacii mici pot fi folosiți pentru un joc pe echipe sau individual.

Descarcă jocul de AICI.

Mult succes!
        Ilona

Comentarii