Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Adunarea 0-10 - Furnicuța

 Joc matematic - Ajută furnicuța să pună boabele în sacii potriviți.


Ne vom încălzi cu acest joc, la începutul orei despre adunarea în concentrul 0-31, fără trecere peste ordin.
Pe tablă voi desena un mușuroi, iar pe drumul de la furnică la mușuroi voi pune sacii în ordine crescătoare. Copiii vor lua boabe, vor calcula și vor lipi boabele pe sacii corespunzători. Este un joc de antrenament și de încălzire.
Materialul conține 2 seturi de saci. Pentru tablă sunt potriviți cei mai mari. Sacii mici pot fi folosiți pentru un joc pe echipe sau individual.

Descarcă jocul de AICI.

Mult succes!
        Ilona

Comentarii