Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

LITERA Ă

Litera  Ă  - Să citim!

      Continuăm învățarea literelor. E rândul literei ”Ă”.
      Am pregătit câteva materiale pentru exersarea citirii. Acestea cuprind:
😊exerciții de citire a cuvintelor formate din 1, 2, 3, 4 silabe;
😊exerciții de citire a propozițiilor formate din 3, 4 sau 5 cuvinte;
😊exerciții de punere în corespondență cuvânt-imagine;
😊exerciții de scriere a denumirilor corespunzătoare imaginilor;
😊exerciții de căutare a cuvintelor în careu.
😊stegulețe cu silabe de afișat în clasă - continuarea șirului de silabe de la R  la Ă
😊joc- Bătaie cu bulgări de ”zăpadă”-Cred că știți jocul, în fiecare an apare pe grupurile noastre de învățători. Nu știu cine a fost primul cu ideea. Îmi place, antrenează copiii. Noi îl vom juca pentru a exersa citirea și scrierea cuvintelor- copiii vor citi cuvintele scrise , vor mototoli hârtia, apoi vor arunca ”bulgărele”, vor culege un alt bulgăre aruncat de alt coleg, vor citi cuvântul și îl vor scrie pe un post-it, apoi vor arunca și vor culege alt bulgăre și tot așa. Când spun ”STOP JOC!” elevii își numără bilețelele pe care au reușit să scrie cuvinte. Se declară câștigători cei care au scris corect cele mai multe cuvinte. Bilețelele se lipesc, intr-un tabel trasat pe tablă, în funcție de numărul silabelor.
Ordinea învățării literelor corespunde caietelor de la editura Sinapsis.

Fișe de citire  descarcă

Fișe de lucru - citit, pus în corespondență, scris descarcă

Fișă de lucru - căutare de cuvinte în careu descarcă

Stegulețe cu silabe descarcă

Joc-Bătaie cu bulgări DESCARCĂ

Joc de citire pe wordwall:Vă doresc succes și multă inspirație. Anul 2022 să fie așa cum vi-l doriți! 💗

Comentarii