Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Rebus fracții

            Am pregătit un rebus pentru lecția de recapitulare a fracțiilor. Pe site-ul didactic.ro se pot face foarte ușor orice fel de rebusuri. Acestea pot fi imprimate sau se pot rezolva online.
     Il voi folosi în captarea atenției, pe verticală va ieși titlul lecției-RECAPITULARE.
Cuprinde noțiuni și definiții din capitolul despre fracții, clasa a IV-a.

   Găsești rebusul aici.  rebus 

   Il poți printa de pe didactic sau de aici.  descarcă
 

Comentarii