Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Părți de vorbire -jocuri- harta mentală

 

Harta conceptuală - metodă eficientă de organizare și structurare a informațiilor


            Realizarea unei hărți mentale este foarte eficientă în înțelegerea unor concepte și a legăturilor dintre acestea. Prin reprezentare grafică se pot organiza, structura și clasifica ușor informațiile, se stabilesc asocieri, se generează idei, se revizuiește și actualizează ceea ce s-a învățat.

           

     Iată un exemplu pentru părți de vorbire. O vom folosi la recapitulare. În curând trecem la părți de propoziție și trebuie să avem fixate bine părțile de vorbire. Vom completa harta împreună la tablă, copiii vor face o hartă asemănătoare pe caiete.
    
 Poți descărca harta de aici.  descarcă

           
JOCURI - Mima, Fazan, Potrivește, Ghicește -toate adaptate părților de vorbire. Găsești jocurile aici.
                                                                                                                                             descarcă

Comentarii

Trimiteți un comentariu