Alfabet cu albinute - Clasa albinutelor

   ALFABET CU ALBINUȚE-LITERE MARI DE TIPAR    Clasa albinuțelor Alfabet potrivit pentru clasa albinuțelor- Se pot decupa literele și se formează mesaje ce pot fi afișate pe tablă sau pe panouri cu diverse ocazii.       Planse cu literele mari de tipar pentru afisare.        Descărcați fișierul de  aici  .       Mult succes!                Ilona

Părți de vorbire -jocuri- harta mentală

 

Harta conceptuală - metodă eficientă de organizare și structurare a informațiilor


            Realizarea unei hărți mentale este foarte eficientă în înțelegerea unor concepte și a legăturilor dintre acestea. Prin reprezentare grafică se pot organiza, structura și clasifica ușor informațiile, se stabilesc asocieri, se generează idei, se revizuiește și actualizează ceea ce s-a învățat.

           

     Iată un exemplu pentru părți de vorbire. O vom folosi la recapitulare. În curând trecem la părți de propoziție și trebuie să avem fixate bine părțile de vorbire. Vom completa harta împreună la tablă, copiii vor face o hartă asemănătoare pe caiete.
    
 Poți descărca harta de aici.  descarcă

           
JOCURI - Mima, Fazan, Potrivește, Ghicește -toate adaptate părților de vorbire. Găsești jocurile aici.
                                                                                                                                             descarcă

Comentarii

Trimiteți un comentariu