Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

Părți de vorbire -jocuri- harta mentală

 

Harta conceptuală - metodă eficientă de organizare și structurare a informațiilor


            Realizarea unei hărți mentale este foarte eficientă în înțelegerea unor concepte și a legăturilor dintre acestea. Prin reprezentare grafică se pot organiza, structura și clasifica ușor informațiile, se stabilesc asocieri, se generează idei, se revizuiește și actualizează ceea ce s-a învățat.

           

     Iată un exemplu pentru părți de vorbire. O vom folosi la recapitulare. În curând trecem la părți de propoziție și trebuie să avem fixate bine părțile de vorbire. Vom completa harta împreună la tablă, copiii vor face o hartă asemănătoare pe caiete.
    
 Poți descărca harta de aici.  descarcă

           
JOCURI - Mima, Fazan, Potrivește, Ghicește -toate adaptate părților de vorbire. Găsești jocurile aici.
                                                                                                                                             descarcă

Comentarii