Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Fracții - harta mentală


Harta conceptuală - metodă eficientă de organizare și structurare a informațiilor


            Realizarea unei hărți mentale este foarte eficientă în înțelegerea unor concepte și a legăturilor dintre acestea. Prin reprezentare grafică se pot organiza, structura și clasifica ușor informațiile, se stabilesc asocieri, se generează idei, se revizuiește și actualizează ceea ce s-a învățat.

           Sunt și site-uri unde poți realiza astfel de hărți, se lucrează foarte ușor, e intuitiv totul. Eu am lucrat aici https://bubbl.us/, mi-am făcut cont și gata. (Poți lucra gratis 3 hărți.)

           Copiilor mei le plac hărțile mentale, sunt colorate și îi ajută să își așeze bine informațiile. Folosim această metodă mai ales la recapitulări. 


           Acum suntem  la fracții și ne vom ajuta de o hartă mentală pentru a structura tot ceea ce am învățat. Le voi proiecta harta pe tablă și vom completa împreună informațiile, vom explica și exemplifica fiecare noțiune.

       Poți vedea harta aici.   descarcă


Comentarii