SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

SUBSTANTIVUL JOCURI 1

   

Jocuri pentru substantiv


     
  
     

         Vom începe studierea părţilor de vorbire şi am pregătit câteva jocuri simple pentru însuşirea şi înţelegerea noţiunilor despre substantiv. Am printat pe foi colorate. În lapbook sunt plicuri speciale pentru jetoanele jocurilor.

 1. Identifică substantivul- cartonaşe cu diferite părţi de vorbire. Prin numărare, elevii trebuie să găsească substantivele.

2. Găseşte intrusul- cartonaşe cu câte 4 substantive, elevii trebuie să găsească substantivul care nu respectă regula.

3. Găseşte perechea- cartonaşe cu substantive care trebuie împerecheate.

     Descarcă materialele pentru jocuri.


Alte jocuri pentru substantiv găseşti aici.
https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-jocuri-2.html


Lapbook substantiv. https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-lapbook.html

Comentarii