Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

SUBSTANTIVUL JOCURI 1

   

Jocuri pentru substantiv


     
  
     

         Vom începe studierea părţilor de vorbire şi am pregătit câteva jocuri simple pentru însuşirea şi înţelegerea noţiunilor despre substantiv. Am printat pe foi colorate. În lapbook sunt plicuri speciale pentru jetoanele jocurilor.

 1. Identifică substantivul- cartonaşe cu diferite părţi de vorbire. Prin numărare, elevii trebuie să găsească substantivele.

2. Găseşte intrusul- cartonaşe cu câte 4 substantive, elevii trebuie să găsească substantivul care nu respectă regula.

3. Găseşte perechea- cartonaşe cu substantive care trebuie împerecheate.

     Descarcă materialele pentru jocuri.


Alte jocuri pentru substantiv găseşti aici.
https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-jocuri-2.html


Lapbook substantiv. https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-lapbook.html

Comentarii