Stegulețe cu litere - decor pentru serbare

  Stegulete cu litere Banner pentru serbarea abecedarului -decor       Pentru serbarea de sfârșit de an, ca banner poți folosi stegulețele cu litere. Sunt ușor și ieftin de realizat.  Documentul conține litere pentru a putea scrie: 1. SERBAREA ABECEDARULUI 2. PARADA LITERELOR      Realizare: Se printează pe coli colorate, se decupează pe contur, se lipește sau capsează pe o sfoară.  Stegulețele vor fi un decor colorat și vesel. Descarcă steguletele. Spor și succes!      Ilona

SUBSTANTIVUL JOCURI 1

   

Jocuri pentru substantiv


     
  
     

         Vom începe studierea părţilor de vorbire şi am pregătit câteva jocuri simple pentru însuşirea şi înţelegerea noţiunilor despre substantiv. Am printat pe foi colorate. În lapbook sunt plicuri speciale pentru jetoanele jocurilor.

 1. Identifică substantivul- cartonaşe cu diferite părţi de vorbire. Prin numărare, elevii trebuie să găsească substantivele.

2. Găseşte intrusul- cartonaşe cu câte 4 substantive, elevii trebuie să găsească substantivul care nu respectă regula.

3. Găseşte perechea- cartonaşe cu substantive care trebuie împerecheate.

     Descarcă materialele pentru jocuri.


Alte jocuri pentru substantiv găseşti aici.
https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-jocuri-2.html


Lapbook substantiv. https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-lapbook.html

Comentarii