Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

SUBSTANTIVUL JOCURI 1

   

Jocuri pentru substantiv


     
  
     

         Vom începe studierea părţilor de vorbire şi am pregătit câteva jocuri simple pentru însuşirea şi înţelegerea noţiunilor despre substantiv. Am printat pe foi colorate. În lapbook sunt plicuri speciale pentru jetoanele jocurilor.

 1. Identifică substantivul- cartonaşe cu diferite părţi de vorbire. Prin numărare, elevii trebuie să găsească substantivele.

2. Găseşte intrusul- cartonaşe cu câte 4 substantive, elevii trebuie să găsească substantivul care nu respectă regula.

3. Găseşte perechea- cartonaşe cu substantive care trebuie împerecheate.

     Descarcă materialele pentru jocuri.


Alte jocuri pentru substantiv găseşti aici.
https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-jocuri-2.html


Lapbook substantiv. https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-lapbook.html

Comentarii