Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

SUBSTANTIVUL JOCURI 1

   

Jocuri pentru substantiv


     
  
     

         Vom începe studierea părţilor de vorbire şi am pregătit câteva jocuri simple pentru însuşirea şi înţelegerea noţiunilor despre substantiv. Am printat pe foi colorate. În lapbook sunt plicuri speciale pentru jetoanele jocurilor.

 1. Identifică substantivul- cartonaşe cu diferite părţi de vorbire. Prin numărare, elevii trebuie să găsească substantivele.

2. Găseşte intrusul- cartonaşe cu câte 4 substantive, elevii trebuie să găsească substantivul care nu respectă regula.

3. Găseşte perechea- cartonaşe cu substantive care trebuie împerecheate.

     Descarcă materialele pentru jocuri.


Alte jocuri pentru substantiv găseşti aici.
https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-jocuri-2.html


Lapbook substantiv. https://aventurilascoala.blogspot.com/2020/01/substantivul-lapbook.html

Comentarii