Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Înmulţirea- BRADUL ÎMPODOBIT

  BRADUL ÎNMULŢIRIIExerciţii şi probleme scrise pe globuleţe. 
Copiii vor lucra în echipă. Fiecare echipă va primi un brad şi mai multe globuleţe cu exerciţii. După ce este rezolvată cerinţa scrisă pe glob, acesta va fi lipit pe brad. La sfârşit vom obţine un brad împodobit.
Exerciţiile vizează deprinderile de calcul, terminologia specifică înmulţirii, dar şi a celorlalte operaţii, înmulţirea unui număr cu o sumă, rezolvare de probleme. Eu le voi cere să rezolve problemele într-un exerciţiu.

Bradul este făcut din 9 pagini. Imagine luată de aici ChristmasTree|FreeStockPhoto|Illustrationofa.

Dacă vrei, poţi colora cu alb dungile negre, ca aici.Descarcă bradul de aici.   brad

Descarcă globuleţele .  globuri

Dacă vrei să editezi ai aici materialul word.

Spor și mult succes!

Comentarii

Trimiteți un comentariu