Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Cel mai înalt om de zăpadă

Omul de zăpadă şi ortogramele

Am jucat şi anul trecut "Cel mai înalt om de zăpadă"la matematică. Acum m-am gândit să-l jucăm la română. Vreau să exersăm scrierea corectă şi am realizat câteva exerciţii. Unii copii nu și-au însușit normele ortografice, de aceea exersăm des.

Voi împărţi clasa în 3 echipe. Fiecare echipă primeşte fâşia-cap şi pălăria omului de zăpadă.

1.Copiii vor ieşi câte 3 dintr-o echipă la tablă. Vor extrage o fâşie pe care este scris un enunţ lacunar, vor citi, vor analiza, vor stabili cu ce trebuie completat enunţul. Apoi îşi împart sarcinile: unul scrie enunţul pe tablă, altul explică regula de scriere, al treilea lipeşte fâşia (dacă este completată corect.) Urmează alţi 3 elevi, din următoarea echipă şi tot aşa.

2. Fiecare echipă primeşte o fişă cu enunţuri. Elevii trebuie să taie varianta greşită, să decupeze şi să lipească (dacă au rezolvat corect) fâşia în continuarea celorlalte.

3. Cubul ortogramelor- Din fiecare echipă iese câte un copil, aruncă cubul, spune o propoziţie. Dacă este corectă, primeşte o fâşie, o scrie şi continuă omul. 

Câştigă echipa cu cel mai înalt om de zăpadă.

Puteţi descărca materialul de aici.

Comentarii

Trimiteți un comentariu