Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Cel mai înalt om de zăpadă

Omul de zăpadă şi ortogramele

Am jucat şi anul trecut "Cel mai înalt om de zăpadă"la matematică. Acum m-am gândit să-l jucăm la română. Vreau să exersăm scrierea corectă şi am realizat câteva exerciţii. Unii copii nu și-au însușit normele ortografice, de aceea exersăm des.

Voi împărţi clasa în 3 echipe. Fiecare echipă primeşte fâşia-cap şi pălăria omului de zăpadă.

1.Copiii vor ieşi câte 3 dintr-o echipă la tablă. Vor extrage o fâşie pe care este scris un enunţ lacunar, vor citi, vor analiza, vor stabili cu ce trebuie completat enunţul. Apoi îşi împart sarcinile: unul scrie enunţul pe tablă, altul explică regula de scriere, al treilea lipeşte fâşia (dacă este completată corect.) Urmează alţi 3 elevi, din următoarea echipă şi tot aşa.

2. Fiecare echipă primeşte o fişă cu enunţuri. Elevii trebuie să taie varianta greşită, să decupeze şi să lipească (dacă au rezolvat corect) fâşia în continuarea celorlalte.

3. Cubul ortogramelor- Din fiecare echipă iese câte un copil, aruncă cubul, spune o propoziţie. Dacă este corectă, primeşte o fâşie, o scrie şi continuă omul. 

Câştigă echipa cu cel mai înalt om de zăpadă.

Puteţi descărca materialul de aici.

Comentarii

Trimiteți un comentariu