ZIUA LITEREI A

SĂRBĂTORIM PRIMA ÎNTÂLNIRE CU LITERELE

Iată de unde a început călătoria noastră: DE LA PRIMA LITERĂ A ALFABETULUI . Erau aşa mici şi drăgălaşi!
     Pentru că astăzi mi-am amintit de sărbătorirea LITEREI A, o să vă povestesc ce frumos a fost.

Ne-am îmbrăcat în culori care încep cu A- alb şi albastru. Când am păşit pe tărâmul literelor, am primit o coroană şi am devenit prinţi şi prinţese.

Descarcă coroana de aici.

Am vizionat povestea LITEREI A. Am folosit de la editura EDU un CD cu poveştile literelor. Copiilor le-au plăcut foarte mult aceste poveşti.

Am discutat puţin despre obiectele aduse de acasă. Numele lor începe cu A. Copiii au fost încântaţi să aducă diverse lucruri . Astfel am avut:  avioane, aţă, ardei frunze de alun şi de arţar,un atlas geografic, Amintiri din copilărie, Albă-ca Zăpada, Ariel, o ascuţitoare si multe altele.

Am căutat litera A printre alte litere. Videoproiectorul si tabla albă ne ajută mult.
Materialele folosite şi inspiraţia pentru activităţi le-am găsit pe site-ul doamnei Ema Winter, Ema la şcoală.  Sfaturile, articolele, materialele de pe acest site mi-au fost de mare ajutor toată clasa pregătitoare. Multe mulţumiri şi gânduri bune am trimis atunci, trimit şi acum către minunata Ema.

Despre litera A găsiţi aici materiale: Ema la scoala

Am parcurs şi un labirint. Ne-am descurcat grozav!

Am spus şi am analizat multe cuvinte care îl conţin pe A.

Am analizat şi nume de ţări care încep cu A. Am căutat pe hartă Anglia, aici a plecat draga noastră Alice ❤.

Am făcut pe detectivii.  Am  căutat toţi aricii care îl aveau pe A. Am colorat literele şi imaginile. A fost distractiv.

Apoi am scris puţin şi am personificat un A mare. Suntem foarte buni!

Am cântat  şi am dansat

Apoi a venit timpul PROVOCĂRILOR. (Descarcă)
Litera A i-a provocat pe copii să o facă din tot felul de lucruri. S-au descurcat grozav.

Avem de toate!

L-am făcut pe A din beţişoare colorate

din  rozete

L-am căutat într-un pachet de cărţi cu litere.

L-am făcut pe A din corpurile noastre.

Din pufuleţi.

Din paste.

Din castane.

Din umbre.

Din pom-pom pufos.

L-am gustat pe A. Are aromă de ANANAS.

E dulce şi aromat!

La sfârşit, am desenat multe lucruri care încep cu A şi am realizat un poster.

A fost o activitate frumoasă! Am continuat cu astfel de activităţi si pentru celelalte litere, la M -am mâncat mere, la R -roşii şi tot aşa.

Sper să aveţi şi voi la şcoală zile frumoase ca a noastră!
Succes!

1. Rodica Daniela Ilie22 septembrie 2019 la 09:54

A...lice, Alice s-ar fi bucurat grozav să fie acolo. Voi ştiţi, copii, ce bine e acolo unde Apele vorbesc la fel, unde Acasă e pretutindeni, unde Abecedarul vă e alături? Da, voi ştiţi cu adevărat.
    Ieri Alice, în timp ce-şi scria temele, şi-a pierdut o privire dincolo de fereastră. Mi-a răspuns imediat unei întrebări nerostite: "În ţara asta trebuie să-ţi ungi singur cărţile cu unt, altfel nu ţi le unge nimeni."
    Sulfetul ei e doar acolo, cu voi. Iremediabil.
    Aventurile voastre, ale tuturor, vă asigurăm că facem să fie şi ale noastre!
    Pe cinstea noastră că ne-a plăcut mult litera "A"! Se vede de departe că şi vouă.

RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Of, draga de Alice! Şi noi o purtăm în sufletul nostru mereu! Trebuia să fie cineva care să-i lumineze şi pe englezi. E bine că îi luminează Alice a noastră cu zâmbetul ei. Nu mai punem la socoteală că îl are şi pe Vladimir alături! Îmbrăţişări tuturor!

Ștergere