Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

VACANŢA MEA- prima zi de școală


            FIŞA DESPRE VACANŢĂ

     În primele zile de şcoală, mi-am propus să vorbim despre cât de minunată a fost vacanţa. Pentru ca activitatea să fie plăcută, am făcut o fişă drăguţă. Elevii pot desena momente din vacanţă sau pot scrie despre vacanţa lor.

Fisa -Scrie despre vacanţa ta- are cadru de scris astfel:

  • pe soare- Vacanţa la mare în 5 cuvinte
  • pe vele- Vacanţa la munte şi bunici în 5 cuvinte
  •  pe barcă -Cea mai frumoasă zi, în câteva propoziţii.


(Nu sunt un fotograf grozav.👩)


Această fişă se încadrează în tema acestui an şcolar

CĂLĂTORIM şi CĂUTĂM COMORI în clasa a III-a.


Puteţi descărca fişele de AICI.
Comentarii