Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

VACANŢA MEA- prima zi de școală


            FIŞA DESPRE VACANŢĂ

     În primele zile de şcoală, mi-am propus să vorbim despre cât de minunată a fost vacanţa. Pentru ca activitatea să fie plăcută, am făcut o fişă drăguţă. Elevii pot desena momente din vacanţă sau pot scrie despre vacanţa lor.

Fisa -Scrie despre vacanţa ta- are cadru de scris astfel:

  • pe soare- Vacanţa la mare în 5 cuvinte
  • pe vele- Vacanţa la munte şi bunici în 5 cuvinte
  •  pe barcă -Cea mai frumoasă zi, în câteva propoziţii.


(Nu sunt un fotograf grozav.👩)


Această fişă se încadrează în tema acestui an şcolar

CĂLĂTORIM şi CĂUTĂM COMORI în clasa a III-a.


Puteţi descărca fişele de AICI.
Comentarii