Stegulețe cu litere - decor pentru serbare

  Stegulete cu litere Banner pentru serbarea abecedarului -decor       Pentru serbarea de sfârșit de an, ca banner poți folosi stegulețele cu litere. Sunt ușor și ieftin de realizat.  Documentul conține litere pentru a putea scrie: 1. SERBAREA ABECEDARULUI 2. PARADA LITERELOR      Realizare: Se printează pe coli colorate, se decupează pe contur, se lipește sau capsează pe o sfoară.  Stegulețele vor fi un decor colorat și vesel. Descarcă steguletele. Spor și succes!      Ilona

JOCURI NUMERAŢIE 0-10 000

COMPARAREA ŞI ORDONAREA NUMERELOR NATURALE 0-10 000

Continuăm călătoria prin lumea numerelor până la 10 000. Am învăţat să formăm,să scriem şi să citim numere de 4 cifre alături de spiriduşul cel bun al cărţii. Tot el ne v-a însoţi şi în lecţia despre comparare.

Ne vom juca iar cu jetoanele şi bănuţii, cu zaruri şi cu piese de rummy.

Iată ce vă propun:

1.Se aleg din cartea-cutie a spiriduşului sau o cutie- 5 bănuţi. Se citesc şi se scriu numerele, apoi se ordonează crescător sau descrescător. Voi folosi bănuţii de la jocul cu saci, nr. pare-impare,despre care am povestit AICI.
2. Se aruncă 4 zaruri. Cu cifrele de pe ele se formează 
  • cel mai mare şi cel mai mic număr posibil.
  • 3 numere pare
  • 3 numere impare
  • un număr căruia i se scriu predecesorul şi succesorul
3. Se grupează copiii câte 2, fiecare copil are 6 piese de rummy şi un cartonaş cu un semn de relaţie, dintre ele  alege 4 şi  formează un număr. Se scriu şi se compară cele 2 numere.  Apoi, prin schimbarea  locului unei piese, să se schimbe relaţia dintre numere. 
Jocul  continuă prin amestecarea pieselor şi extragerea altora.

      

4. Se decupează şi se lipeşte un spiriduş. Pe căciuliţa lui se scriu numerele care corespund cerinţelor următoare:
Cel mai mare număr par, de 4 cifre
Cel mai mare număr de 4 cifre impare
Cel mai mic număr de 4 cifre diferite
Cel mai mic număr impar
Succesorul lui 9 999
Predecesorul lui 4 000
Următorul număr din şirul 994, 996, 998, .....
Cel mai mic număr de 4 cifre consecutive
Cel mai mic număr par, de 4 cifre identice
Cel mai mare număr par, cu cifra 2 la mii
Cel mai mic număr, a cărei suma dintre cifra zecilor şi cifra unităţilor este 4.
Cel mai mare număr, al cărui produsul dintre cifra miilor şi cifra sutelor este 24.
Descarcă fişa de aici.

Dacă ai şi alte idei de jocuri, lasă-mi un comentariu.


Comentarii

Trimiteți un comentariu