Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

CĂRTICELELE LITERELOR

Pentru primele litere am realizat câte o cărticică-pliant. 


Elevii trebuie să coloreze litere, să pună în corespondenţă literele mari cu cele mici, să traseze litera după contur, să citească silabe şi cuvinte,, să scrie litera iniţială corespunzătoare denumirilor imaginilor şi un spaţiu pentru desenarea unor litere haioase.


Copiilor mei le-au plăcut foarte mult.
Literele şi imaginile pentru colorat sunt luate de pe diverse site-uri. Mi-ar plăcea acum să le numesc, dar nu mai stiu de unde le-am salvat. Le mulţumesc pentru ajutor autorilor!

Descarcă cărticelele de aici:

Cărticica literei E

Cărticica literei N

Cărticica literei U

Cărticica literei I

Pentru consolidare:

Cărticica literelor A,M,R,E

Cărticica literelor I,N,U


Comentarii