Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

RUCSAC pentru prima zi de şcoală          Cum să confecţionezi un rucsac? Nimic mai simplu!       Ai nevoie de : 
  • o punga de cadouri, dar poţi folosi un plic "cu burduf" sau orice pungă de hârtie
  • carton colorat
  • lipici
  •  un marker
  •  foarfecă


        Se scot mânerele pungii, se decupează capacul, se îndoaie în partea de sus, se rotunjesc marginile în cealaltă parte. (Ai grijă să fie pe măsura pungii!).


Se decupează  buzunarul, îţi alegi mărimea potrivită. I-am făcut şi lui un capac mic.


     Se decupează două fâşii lungi pentu curelele din spate. Eu am lipit două fâşii tăiate dint-o coală A4.


Ai grijă cum lipeşti curelele, se indoaie puţin capetele şi se lipesc ca aici:Decupezi doua fâşii mici pentru catarame.
  Cu un marker trasezi cusătura, din linii întrerupte, pe marginea capacelor şi ......lipeşti fiecare bucăţică la locul ei.

GATA!!! Ai un rucsac nou-nouţ!Sper să îţi iasă un rucsac grozav şi copiii tăi să se bucure de surpriză!

Dacă ţi-a plăcut (sau nu), nu ezita să-mi laşi un comentariu şi să distribui!


Comentarii

Trimiteți un comentariu