Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Măr 3D - Surpriză pentru prima zi de școală

 

MĂR  3D - Prima zi de școală-O surpriză cu mesaje de bun venit


     Prima zi de școală e mereu specială. Îmi place să le pregătesc elevilor mei mici surprize.
    Iată un măr drăguț prin care le urez bun venit.
    Este o lucrare ușoară, ieftină și de efect. 
    Pașii sunt simpli:

1. Se printează modelul.
2. Se îndoaie prima filă pe liniile punctate.
3. Se decupează multiplu.

4. Se decupează conturul de pe a doua pagină.
5. Se îndoie pe jumătate cele 5 mere obținute (cu scrisul în interior).
6. Se lipește prin suprapunerea jumătăților.
Și gata, surpriza e pregătită să stea pe bancă. 
Inspiratie de la Agnes

Puteți descărca materialul de AICI.
Sper să aveți o primă zi de școală foarte frumoasă. Mult succes!
                                    Ilona

Comentarii

Trimiteți un comentariu