Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului


Buburuze în bucluc

 - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.

           Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.

           Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.

          Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru
a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.

          Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:

     buburuza mare 1      
     buline mici

     Toate documentele într-un fișier AICI.


      Mult succes și inspirație!
                   Ilona
       

Comentarii