Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Terminologie operații matematice-adunarea și scaderea


 Pentru terminologia specifică adunării și scăderii am pregătit 2 fișe de sezon. Un Moș Crăciun simpatic care ne reamintește care sunt cuvintele cheie ale limbajului matematic specific adunării și scăderii.

Fișele pot fi lipite în caietele copiilor. Sunt alb-negru, sigur vor fi colorate cu plăcere.

descarcă

Mult succes!

Comentarii