Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Numărul 5 - Racheta lui 5

 


Compunerea numărului 5 - Racheta lui 5

Pentru că o colegă din țară m-a întrebat ce materiale am pentru numărul 5, m-am gândit la o rachetă a lui 5. 

Fișa se poate printa pe foi colorate sau pe foi albe si copiii să coloreze.


Se decupează, se asamblează racheta prin compunerea numărului 5 și apoi se lipește.

Modelul mare se potrivește pentru o coală A4, modelul mic poate fi lipit în caiete (A5).


Descarcă modelul mare RACHETĂ 1

Descarcă modelul mic RACHETĂ 2

Mult succes!
Ilona


Comentarii