Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Numărul 5 - Racheta lui 5

 


Compunerea numărului 5 - Racheta lui 5

Pentru că o colegă din țară m-a întrebat ce materiale am pentru numărul 5, m-am gândit la o rachetă a lui 5. 

Fișa se poate printa pe foi colorate sau pe foi albe si copiii să coloreze.


Se decupează, se asamblează racheta prin compunerea numărului 5 și apoi se lipește.

Modelul mare se potrivește pentru o coală A4, modelul mic poate fi lipit în caiete (A5).


Descarcă modelul mare RACHETĂ 1

Descarcă modelul mic RACHETĂ 2

Mult succes!
Ilona


Comentarii