Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera E - Citim cu wordart

 


Fișă de citire realizată în WordArt
Copiilor le place să citească astfel de fișe, fișa poate fi lipită în caiete sau se poate proiecta și devine interactivă, cuvintele ”dansează.”

Descarcă imaginea de aici. cuvinte scrise doar cu litere mari.

Accesează fișa interactivă aici

 Descarcă imaginea - cuvinte scrise cu litere mari și mici.

Accesează fișa interactivă aici.

Mult succes și spor la citit!
            IlonaMult succes!

Comentarii