Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera E - Citim cu wordart

 


Fișă de citire realizată în WordArt
Copiilor le place să citească astfel de fișe, fișa poate fi lipită în caiete sau se poate proiecta și devine interactivă, cuvintele ”dansează.”

Descarcă imaginea de aici. cuvinte scrise doar cu litere mari.

Accesează fișa interactivă aici

 Descarcă imaginea - cuvinte scrise cu litere mari și mici.

Accesează fișa interactivă aici.

Mult succes și spor la citit!
            IlonaMult succes!

Comentarii