Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Citim cu WordArt - Litera N

 

 

Norișorul literei N

Exersăm citirea cu ajutorul aplicației WordArt. Cuvintele se măresc atunci când cursorul le atinge, copiilor le place. Norișorul poate fi printat și lipit în caiete.

Norul interactiv aici. - cu litere mari și miciNorul interactiv aici - cu litere mari


Fișa de citire - de lipit în caiete - aici

Eu îi voi provoca să transcrie 3,4 silabe sau cuvinte găsite.

Succes!
IlonaComentarii