Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Citim cu WordArt - Litera N

 

 

Norișorul literei N

Exersăm citirea cu ajutorul aplicației WordArt. Cuvintele se măresc atunci când cursorul le atinge, copiilor le place. Norișorul poate fi printat și lipit în caiete.

Norul interactiv aici. - cu litere mari și miciNorul interactiv aici - cu litere mari


Fișa de citire - de lipit în caiete - aici

Eu îi voi provoca să transcrie 3,4 silabe sau cuvinte găsite.

Succes!
IlonaComentarii