Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera U - Plouă cu sunete

 

Plouă cu sunete - joc cu sunete, silabe

Materialul conține 33 de jetoane sub formă de picături de ploaie și umbrele. Pe fiecare picătură este o 

imagine care conține sunetul ”u”. Materialele se pot folosi pentru identificarea sunetului ”u”, a silabelor sau a poziției sunetului în cuvinte.

 

Jocul 1 -

Câte sunete ”u” conține fiecare cuvânt. In funcție de numărul sunetelor se alege umbrela 1, 2 sau 3.

Jocul 2 - Care este poziția sunetului în cuvinte. 

Jocul 3 - Câte silabe are fiecare cuvânt.

Descarcă picăturile.  Picăturile se printează pe coli albastre.

umbrela alb-negru Se printează pe coli colorate și se scrie în cerculeț.

umbrela verde

Mult succes!

Ilona

Comentarii