Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Litera U - Plouă cu sunete

 

Plouă cu sunete - joc cu sunete, silabe

Materialul conține 33 de jetoane sub formă de picături de ploaie și umbrele. Pe fiecare picătură este o 

imagine care conține sunetul ”u”. Materialele se pot folosi pentru identificarea sunetului ”u”, a silabelor sau a poziției sunetului în cuvinte.

 

Jocul 1 -

Câte sunete ”u” conține fiecare cuvânt. In funcție de numărul sunetelor se alege umbrela 1, 2 sau 3.

Jocul 2 - Care este poziția sunetului în cuvinte. 

Jocul 3 - Câte silabe are fiecare cuvânt.

Descarcă picăturile.  Picăturile se printează pe coli albastre.

umbrela alb-negru Se printează pe coli colorate și se scrie în cerculeț.

umbrela verde

Mult succes!

Ilona

Comentarii