Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera U - Plouă cu sunete

 

Plouă cu sunete - joc cu sunete, silabe

Materialul conține 33 de jetoane sub formă de picături de ploaie și umbrele. Pe fiecare picătură este o 

imagine care conține sunetul ”u”. Materialele se pot folosi pentru identificarea sunetului ”u”, a silabelor sau a poziției sunetului în cuvinte.

 

Jocul 1 -

Câte sunete ”u” conține fiecare cuvânt. In funcție de numărul sunetelor se alege umbrela 1, 2 sau 3.

Jocul 2 - Care este poziția sunetului în cuvinte. 

Jocul 3 - Câte silabe are fiecare cuvânt.

Descarcă picăturile.  Picăturile se printează pe coli albastre.

umbrela alb-negru Se printează pe coli colorate și se scrie în cerculeț.

umbrela verde

Mult succes!

Ilona

Comentarii