Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Despre Univers - Coronita Sistemului Solar

Coronița cu Sistemul Solar 

     O coroniță simpatică, pe care copiii o vor lucra cu plăcere. Vor învăța planetele și ordinea lor. Se realizează foarte simplu:

  • Se printează modelul de AICI.
  • Se colorează Soarele și planetele;

  • Se decupează pe contur coronița;
  • Se lipesc cele 2 benzi.

  • Coronița este gata!
         Spor la lucru!
                Ilona

Comentarii