Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Maturica de vrajitoare - AVAP - panoul de lectura

 


Cum să faci o măturică de vrăjitoare?

Materiale necesare: 
😀bețișoare de la înghețată sau există la Jumbo set cu astfel de bețe plate
😀hârtie colorată- eu am folosit coală, dar merge și cea creponată
😀fir mai grosuț
😀lipici
😀foarfecă
😀scoci colorat sau elastic de bani

😀pasul 1: se taie o coală colorată, pe lungime, în 3 părți egale (pot fi tăiate, în același timp mai multe coli suprapuse), apoi pe jumătatea lățimii;

😀pasul 2 - se taie 3/4 din benzi în fâșii subțirele, să rămână cam un cm netăiat;

 😀pasul 3 - se taie bucăți dein firul grosuț, cam de 15 cm (acest pas si lipirea firului sunt necesare doar dacă faceți măturicile pentru panoul de lectură. Pe fir vom lipi etichetele cu numele cărtilor citite.);
😀pasul 4-se pune lipici pe partea netăiată;

😀pasul 5- se așază bețișorul pe bandă, peste el se pune un capăt al firului;
😀pasul 6 - se rulează banda; 


😀pasul7 - se pune scoci colorat sau elastic de bani colorat;

 

😀Gata măturicile!
 

Sunt foarte drăguțe! Sunt convinsă că vor fi pe placul copiilor.

Spor!Comentarii