Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Maturica de vrajitoare - AVAP - panoul de lectura

 


Cum să faci o măturică de vrăjitoare?

Materiale necesare: 
😀bețișoare de la înghețată sau există la Jumbo set cu astfel de bețe plate
😀hârtie colorată- eu am folosit coală, dar merge și cea creponată
😀fir mai grosuț
😀lipici
😀foarfecă
😀scoci colorat sau elastic de bani

😀pasul 1: se taie o coală colorată, pe lungime, în 3 părți egale (pot fi tăiate, în același timp mai multe coli suprapuse), apoi pe jumătatea lățimii;

😀pasul 2 - se taie 3/4 din benzi în fâșii subțirele, să rămână cam un cm netăiat;

 😀pasul 3 - se taie bucăți dein firul grosuț, cam de 15 cm (acest pas si lipirea firului sunt necesare doar dacă faceți măturicile pentru panoul de lectură. Pe fir vom lipi etichetele cu numele cărtilor citite.);
😀pasul 4-se pune lipici pe partea netăiată;

😀pasul 5- se așază bețișorul pe bandă, peste el se pune un capăt al firului;
😀pasul 6 - se rulează banda; 


😀pasul7 - se pune scoci colorat sau elastic de bani colorat;

 

😀Gata măturicile!
 

Sunt foarte drăguțe! Sunt convinsă că vor fi pe placul copiilor.

Spor!Comentarii