Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Maturica de vrajitoare - AVAP - panoul de lectura

 


Cum să faci o măturică de vrăjitoare?

Materiale necesare: 
😀bețișoare de la înghețată sau există la Jumbo set cu astfel de bețe plate
😀hârtie colorată- eu am folosit coală, dar merge și cea creponată
😀fir mai grosuț
😀lipici
😀foarfecă
😀scoci colorat sau elastic de bani

😀pasul 1: se taie o coală colorată, pe lungime, în 3 părți egale (pot fi tăiate, în același timp mai multe coli suprapuse), apoi pe jumătatea lățimii;

😀pasul 2 - se taie 3/4 din benzi în fâșii subțirele, să rămână cam un cm netăiat;

 😀pasul 3 - se taie bucăți dein firul grosuț, cam de 15 cm (acest pas si lipirea firului sunt necesare doar dacă faceți măturicile pentru panoul de lectură. Pe fir vom lipi etichetele cu numele cărtilor citite.);
😀pasul 4-se pune lipici pe partea netăiată;

😀pasul 5- se așază bețișorul pe bandă, peste el se pune un capăt al firului;
😀pasul 6 - se rulează banda; 


😀pasul7 - se pune scoci colorat sau elastic de bani colorat;

 

😀Gata măturicile!
 

Sunt foarte drăguțe! Sunt convinsă că vor fi pe placul copiilor.

Spor!Comentarii