Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Invazia buburuzelor- Ortograme sau/ s-au

       


Inspirată de o colegă care a pictat pe pietre niște buburuze foarte simpatice, am zis să avem și noi o "invazie de buburuze". M-am gândit la o poveste în care florile ne cheamă să le salvăm de afide și aici să intre în scenă buburuzele. Exersăm scrierea corecta a cuvintelor "sau si s-au". (activitate de acum 3 ani, când aveam clasa a II-a)

 


     Am confecționat două margarete mari. Am printat buburuzele pe coli colorate, roșii și galbene, apoi le-am pus folie magnetică. Fiecare copil alege o buburuză și completează propoziția cu forma corectă a ortogramei ”sau/s-au”. Propozițiile se pot scrie pe tablă și în caiete.Puteți descărca materialul de aici. buburuze

Spor și inspirație!
            Ilona


Comentarii