Stegulețe cu litere - decor pentru serbare

  Stegulete cu litere Banner pentru serbarea abecedarului -decor       Pentru serbarea de sfârșit de an, ca banner poți folosi stegulețele cu litere. Sunt ușor și ieftin de realizat.  Documentul conține litere pentru a putea scrie: 1. SERBAREA ABECEDARULUI 2. PARADA LITERELOR      Realizare: Se printează pe coli colorate, se decupează pe contur, se lipește sau capsează pe o sfoară.  Stegulețele vor fi un decor colorat și vesel. Descarcă steguletele. Spor și succes!      Ilona

Invazia buburuzelor- Ortograme sau/ s-au

       


Inspirată de o colegă care a pictat pe pietre niște buburuze foarte simpatice, am zis să avem și noi o "invazie de buburuze". M-am gândit la o poveste în care florile ne cheamă să le salvăm de afide și aici să intre în scenă buburuzele. Exersăm scrierea corecta a cuvintelor "sau si s-au". (activitate de acum 3 ani, când aveam clasa a II-a)

 


     Am confecționat două margarete mari. Am printat buburuzele pe coli colorate, roșii și galbene, apoi le-am pus folie magnetică. Fiecare copil alege o buburuză și completează propoziția cu forma corectă a ortogramei ”sau/s-au”. Propozițiile se pot scrie pe tablă și în caiete.Puteți descărca materialul de aici. buburuze

Spor și inspirație!
            Ilona


Comentarii