- Solicitați un link
- Alte aplicații
Astăzi la comunicare ne-am jucat cu broscuțe și ne-a plăcut mult. Am aflat multe despre ele. Mâine tot cu ele ne jucăm. Iată ce fain a fost:
Pentru încălzire am pregătit un joc asemănător celui de astăzi, doar că vom hrăni broscuța cu musculite.
Am făcut bilețele cu cerințe și pe musculite am scris rezultatul. Copiii extrag un bilețel, eu îl citesc, rezolvă cerința, caută musculita cu rezultatul corect și o lipesc pe limba luuuungă a broscuței. Pare complicat și mâncător de timp jocul, dar va merge rapid, cerințele sunt ușoare și noi suntem obișnuiți cu astfel de jocuri.
Tema săptămânii este Scăderea fără trecere peste ordin 0-31. Astăzi am folosit obiecte și desene, mâine vreau să ne folosim de axa numerelor. Am decupat 31 de frunze de nufăr, le voi pune în ordine pe tablă, vom rezolva exerciții sărind cu broscuța pe axa formată.
Copiii vor folosi o fișă pe care au frunzele până la 31. Sper că vor înțelege și le va fi usor.
Mult succes!
Ilona
- Solicitați un link
- Alte aplicații
Comentarii
Trimiteți un comentariu