Stegulețe cu litere - decor pentru serbare

  Stegulete cu litere Banner pentru serbarea abecedarului -decor       Pentru serbarea de sfârșit de an, ca banner poți folosi stegulețele cu litere. Sunt ușor și ieftin de realizat.  Documentul conține litere pentru a putea scrie: 1. SERBAREA ABECEDARULUI 2. PARADA LITERELOR      Realizare: Se printează pe coli colorate, se decupează pe contur, se lipește sau capsează pe o sfoară.  Stegulețele vor fi un decor colorat și vesel. Descarcă steguletele. Spor și succes!      Ilona

Joc ”Bătălia furnicilor”- Litera F- clasa pregatitoare

 Am creat un joc de sortare a imaginilor ale căror denumiri conțin sunetul ”f”. Ne-am jucat cu furnicuele și la matematică, copiilor le-a plăcut.

Cele 3 furnicuțe participă la un concurs-Cine adună mai mulți saci cu grăunțe?
Copiii le vor ajuta, punând fiecare sac la furnicuța corespunzătoare. Vor despărți cuvântul în silabe, vor scrie pe sac numărul corespunzător silabelor, vor depista locul sunetului ”f”. Ceilalți copii vor scrie cât mai multe cuvinte, dintre cele rostite de colegii de la tablă, în tabel, pe coloana corespunzătoare poziției sunetului.
 

Poți descărca jocul de AICI

TABELUL 

Mult succes și inspirație!

    Ilona

Comentarii