SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Joc ”Bătălia furnicilor”- Litera F- clasa pregatitoare

 Am creat un joc de sortare a imaginilor ale căror denumiri conțin sunetul ”f”. Ne-am jucat cu furnicuele și la matematică, copiilor le-a plăcut.

Cele 3 furnicuțe participă la un concurs-Cine adună mai mulți saci cu grăunțe?
Copiii le vor ajuta, punând fiecare sac la furnicuța corespunzătoare. Vor despărți cuvântul în silabe, vor scrie pe sac numărul corespunzător silabelor, vor depista locul sunetului ”f”. Ceilalți copii vor scrie cât mai multe cuvinte, dintre cele rostite de colegii de la tablă, în tabel, pe coloana corespunzătoare poziției sunetului.
 

Poți descărca jocul de AICI

TABELUL 

Mult succes și inspirație!

    Ilona

Comentarii