Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

Joc ”Bătălia furnicilor”- Litera F- clasa pregatitoare

 Am creat un joc de sortare a imaginilor ale căror denumiri conțin sunetul ”f”. Ne-am jucat cu furnicuele și la matematică, copiilor le-a plăcut.

Cele 3 furnicuțe participă la un concurs-Cine adună mai mulți saci cu grăunțe?
Copiii le vor ajuta, punând fiecare sac la furnicuța corespunzătoare. Vor despărți cuvântul în silabe, vor scrie pe sac numărul corespunzător silabelor, vor depista locul sunetului ”f”. Ceilalți copii vor scrie cât mai multe cuvinte, dintre cele rostite de colegii de la tablă, în tabel, pe coloana corespunzătoare poziției sunetului.
 

Poți descărca jocul de AICI

TABELUL 

Mult succes și inspirație!

    Ilona

Comentarii