- Solicitați un link
- Alte aplicații
Povestea lui PIC, picătura jucăușă.
O lucrare despre circuitul apei în natură. Noi o facem la clasa pregătitoare, dar se poate realiza și la clase mai măricele.
Lucrarea are 5 picături mari în care sunt reprezentate etapele circuitului. Le-am spus copiilor despre evaporare, condensare, colectare. Nu am insistat foarte mult pe denumiri, am făcut totul ca o poveste.
Am învățat cântecelul ”PIC, PIC, PIC”, cel propus de editura Sinapsis, mâine învățăm ”Ploaia”:
L-am ascultat și pe Paxi
Am făcut desenul circuitului pe tablă. Copiii trebuie să coloreze desenele, să decupeze, să îndoaie și să lipească jumătățile, una peste alta. Am atașat și o sfoară pentru ca picătura să se miște liberă. E o lucrare interesantă. Inspirație de aici.
Poți descărca fișa de aici.
Mult succes!
- Solicitați un link
- Alte aplicații
Comentarii
Trimiteți un comentariu