Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Adunarea și scăderea cu 5 - Exersăm cu wordart-clasa pregatitoare

Continuăm exersarea adunării și scăderii cu wordart. Copiii sunt atrași de acest fel de exercițiu, participă activ, sunt interesați și atenți.

Poți folosi fișa ca atare: elevii o lipesc în caiet și selectați exercițiile sau o poți folosi interactiv, iar exercițiile selectate se rezolvă la tablă și în caiete.

Descarcă fișa de aici.

Accesează fișa interactivă de aici.

Pentru adunarea și scăderea cu 5, găsești un joc ”Eu am/Cine are? ” aici 


Mult succes!

     Ilona

 

Comentarii