Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Cartea despre IARNĂ-clasa pregatitoare

Un proiect despre IARNĂ.


       Vă propun un proiect pentru mai multe zile, o cărticică despre iarnă. Cartea cuprinde  15 file cu cerințe care vizează mai multe discipline. Este potrivită pentru clasa pregătitoare, pentru recapitularea cunoștințelor dobândite până acum.

     Copiii trebuie să rezolve cerințele, pentru o carte veselă se pot folosi creioane colorate, să decupeze foile, apoi să asambleze și să lipească. Cotorul cărții poate fi partea de sus a pălăriei omului de zăpadă.

     Sunt sigură că vor realiza cu plăcere această cărticică.

     Iată câteva pagini completate ca model:Descarcă de aici CARTE

Poți să descarci coperta alb-negru de aici copertă


Succes și multă inspirație vă doresc!

P.S. Aici găsești cartea potrivită claselor mai mari- II-IV carte


Comentarii