Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Cărticica ghiocel

 Un proiect despre primăvară       Cărticica primăverii este un proiect foarte drag nouă. Copiii au completat cu plăcere paginile despre primăvară, au fost încântați de ideea de a face singuri o carte. Cerințele acoperă mai multe discipline: comunicare, matematică, științe, arte, muzică, dezvoltare personală. Cărticica are 26 de pagini sub forma unui ghiocel, am pus și 2 pagini goale, poate vreți să completați cu alte cerințe sau să-i lăsați pe copii să fie creativi. Lipirea cărții se face în partea de sus, cu lipici sau se poate pune un șnur colorat,

Găsești cărticica aici.descarcă

Mult succes!Comentarii