Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Cărticica ghiocel

 Un proiect despre primăvară       Cărticica primăverii este un proiect foarte drag nouă. Copiii au completat cu plăcere paginile despre primăvară, au fost încântați de ideea de a face singuri o carte. Cerințele acoperă mai multe discipline: comunicare, matematică, științe, arte, muzică, dezvoltare personală. Cărticica are 26 de pagini sub forma unui ghiocel, am pus și 2 pagini goale, poate vreți să completați cu alte cerințe sau să-i lăsați pe copii să fie creativi. Lipirea cărții se face în partea de sus, cu lipici sau se poate pune un șnur colorat,

Găsești cărticica aici.descarcă

Mult succes!Comentarii