Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Grupuri de sunete - joc ”Merele istețe”JOC- MERELE ISTEŢE
       Jocul urmăreşte exersarea pronunţiei şi scrierii corecte a cuvintelor care conţin grupurile de sunete- ea,ia,ie,oa,ua,uă.
     Se poate juca cu toată clasa, în echipă sau individual. 
     Sunt două variante ale jocului

  •   mere care trebuie puse în coşuri, în funcţie de cerinţe.
  •   flori ce pot fi puse în pomişori. Noi ne-am jucat primăvara şi am făcut pomii să înflorească. Dacă îl jucaţi acum puteţi umple coşurile cu mere.


       Cerinţe posibile:
     - citeşte definiţia şi găseşte răspunsul
     - scrie cuvântul, desparte-l în silabe
     - scrie cuvântul şi notează numărul de vocale şi consoane, 
pune-l în coşul potrivit –număr de vocale mai mare-în coşul cu vocale, număr de consoane  mai mare-în coşul cu consoane
      -scrie cuvântul, pune-l în coş în funcţie de sunetul iniţial(vocală sau consoană)
      - găseşte cuvântul şi alcătuieşte o propoziţie, numără cuvintele
      -scrie cuvintele, decupează şi fă un colaj, individual sau în echipă.

     Sigur se pot găsi şi alte cerinţe. Să aveţi spor!

Contur măr luat de la ClipArtDESCARCĂ DOCUMENTELE 


       

Comentarii