Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

LEGO - idei, activități - CRL, MEM, DPAstăzi s-au împrăștiat piesele lego prin clasă. Așa mi-am amintit de o imagine cu piese lego și m-am gândit că le pot folosi în mai multe feluri.

LA CRL:  Piesele mici vor fi grupate 3 câte 3(cuvintele au 3 silabe), piesele mari toate într-o grupă. Copiii vor reconstitui câte un cuvânt punând silabele în ordine, apoi vor căuta corespondentul scris cu litere mici și vor asambla.

  

La MEM - piramida operațiilor- pe piesele de la bază sunt scrise numere. Copiii adună 2 câte 2 numerele, scriu rezultatul si așază piesa deasupra celor 2 numere, apoi următoarele numere și tot așa, adună 2 câte 2, până în vârf.

 

La DP - EMOȚII - Piesele sunt amestecate, pe fiecare este desenată o parte dintr-o față. Copiii trebuie să reconstituie fețele asociind expresia ochilor cu cea a gurilor. 
De la o astfel de imagine m-am inspirat. Am găsit-o aici.


Sper că îți plac ideile, eu sunt foarte încântată de ele.
Mult succes!

Comentarii